Odbiór mieszkania
Jakie okna dobrać do swojego domu?

Wybór idealnych okien do domu nie jest łatwą sprawą i warto już na samym początku sprecyzować swoje potrzeby. Na jakie okna się zdecydować? Na jakie parametry zwracać uwagę? Doradzimy Ci i pomożemy dobrać najlepszą stolarkę.
Właściwa termoizolacja okien
Dziś sporo mówi się o termoizolacji i oszczędności energetycznej. Okna o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych zabezpieczają przed „uciekaniem” ciepła w zimie oraz utrzymują pożądaną temperaturę w ciepłe letnie dni. Natomiast okna o słabych parametrach, w dodatku źle zamontowane, mogą przyczynić się do znacznych strat natury termicznej.
Przy wybieraniu okien dobrze jest więc zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła o nazwie Uw. Im niższy, tym lepiej.
Według aktualnych przepisów wskaźnik Uw powinien wynosić maksymalnie 1,1 W/(m2K), ale należy oczekiwać, że w miarę upływu lat ta wartość będzie się zmniejszać.
W tym kontekście zastanów się również nad rodzajem pakietu szybowego. Okna dwuszybowe cieszą się największą popularnością i dlatego są oferowane przez większość firm, ale bardziej nowoczesna energooszczędną alternatywą są okna w pakiecie trzyszybowym. Mają one zdecydowanie lepsze parametry cieplne.
Moc płynąca ze słońca
Pozostałe parametry okien obejmują m.in. wyrażone procentowo współczynniki: przenikania energii słonecznej (oznaczony jako „g”) oraz przenikania światła (oznaczony jako „Lt”).
Na ten pierwszy warto zwrócić uwagę zwłaszcza wtedy, gdy lokatorom zależy na dodatkowym nagrzewaniu się mieszkania w okresie zimowym – w ten sposób można efektywnie wykorzystać energię słoneczną.
Drugi współczynnik informuje o tym, ile procent światła przenika do wnętrza. Dobrze, jeśli wynosi on powyżej 70%, bo nie od dziś wiadomo, że człowiek o wiele lepiej czuje się w jasnych, dobrze nasłonecznionych przestrzeniach. Co ważne, naturalne oświetlenie przyczynia się też do zmniejszenia codziennego zużycia energii elektrycznej.
Drewno, aluminium czy PVC?
Musisz mieć na uwadze, że materiał wykorzystany przy produkcji nie zawsze jest wyznacznikiem wytrzymałości i jakości. Tutaj chodzi głównie o funkcjonalność i indywidualne potrzeby użytkowników. Jaki materiał okienny wybrać?
Wyróżniamy następujące rodzaje okien:
- Okna PVC: zwane potocznie „plastikami”. Należą do najchętniej wybieranych produktów z zakresu stolarki. Mają doskonałe walory energooszczędne. Nie wymagają specjalnej konserwacji i nadają się do zamontowania w większości budynków. Jeśli mieszkasz na parterze, możesz pokusić się o zamówienie okien PVC wyposażonych w szyby hartowane i odpowiednie okucia. Na rynku możesz wybierać spośród wielu dostępnych wzorów i kolorów okien plastikowych.
- Okna drewniane: to niekwestionowana klasyka. Takie okna dedykowane są wielbicielom naturalnych, tradycyjnych rozwiązań. Drewno jest trwałe i odporne, ale niestety podane na zarysowania. Wymaga regularnej konserwacji. Trzeba również mieć na uwadze to, że drewno pracuje. To oznacza, że trzeba je zamontować ze szczególną dbałością o każdy detal. Nie sprawdzą się w złej jakości budownictwie ze względu na ryzyko powstawania szpar i mikroubytków między łączeniami.
- Okna aluminiowe: charakteryzują się elegancką estetyką i świetną trwałością. Ze względu na swój wygląd rewelacyjnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym lub loftowym. Co ważne, nie wymagają konserwacji.
Dobra wentylacja to podstawa
Innym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę przy wyborze okien, jest wentylacja. Co należy przez to rozumieć? Chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju rozwiązania sprzyjające przepływowi powietrza, czyli np. nawiewniki.
Odcięcie dopływu powietrza może skutkować „poceniem się” okien. Stuprocentowa szczelność może nawet sprawić, że na ramie okiennej zacznie tworzyć się grzyb. Zadbaj
o dobrą wentylację szczególnie w tych pomieszczeniach, które są szczególnie narażone na działanie wilgoci (kuchnia, łazienka, domowa suszarnia).
Warto wiedzieć! |
Mieszkasz na wyższym piętrze, a w mieszkaniu znajdują się małe dzieci? Rozważ możliwość zamontowania okien z klamką na kluczyk. Po wciśnięciu zabezpieczenia bez kluczyka obrót klamki jest niemożliwy. Takie rozwiązanie daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa. |